Opieka Psychologiczna

Kwi 22 2014

Z pomocy psychologa mogą korzystać Pacjenci i ich bliscy objęci opieką hospicjum domowego.

Rozmowy z psychologiem mogą być dla Chorego narzędziem pozwalającym porządkować zdarzenia życiowe i nadawać im sens. Dają możliwość rozładowania przeżywanych przez Pacjenta napięć i emocji, zrozumienia stanów i reakcji emocjonalnych przeżywanych przez Chorego i Jego otoczenie w aktualnej sytuacji życiowej.

Psycholog pomaga w procesie porozumiewania się z osobami bliskimi, innymi chorymi, personelem hospicjum, mobilizuje do aktywności i współpracy podczas zabiegów pielęgniarskich i rehabilitacyjnych, towarzyszy (w miarę możliwości) w ważnych dla Pacjenta wydarzeniach (zarówno trudnych jak i radosnych), wspiera Pacjenta w przeżywaniu bólu i cierpienia, ustala źródła psychicznego dyskomfortu wynikającego z innych przyczyn niż stan zdrowia.

Pomoc psychologiczna polega na:

• pomocy w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej,
  • wyjaśnieniu stanów i reakcji emocjonalnych przeżywanych przez Chorego i Jego otoczenie,
  • budzeniu zrozumienia dla silnie przeżywanych emocji/uczuć (mogą pojawić się złość, bezradność, strach),
  • mobilizowaniu osoby towarzyszące Choremu do zadbania o siebie,
  • wspieraniu w procesie przeżywania żałoby (pomoc w przejściu przez poszczególne etapy oraz w dochodzeniu do równowagi).

Pacjent / rodzina może zgłosić chęć uzyskania pomocy psychologicznej dzwoniąc pod numer telefonu 32 2932313 lub  32 2908107

W ciągu 48 godzin od otrzymania informacji, psycholog kontaktuje się z Pacjentem lub jego bliskimi i umawia spotkanie.

Spotkania odbywają się w domu chorego lub w siedzibie hospicjum po wcześniejszym umówieniu rozmowy.

Miejsce konsultacji:

Siedziba Hospicjum
ul. 3 Maja 1, 41-200 Sosnowiec

Proponowana pomoc psychologiczna jest bezpłatna.

Zespół psychologów:

Bożena Błaszczyk