KRS 0000056797

Jubileusz 20-lecia Hospicjum

Paź 11 2017

Październik jest miesiącem szczególnym dla naszego hospicjum, w tym roku tym jest to tym bardziej ważny dla nas czas, gdyż obchodzimy 20 - lecie istnienia Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Ap. W obchody jubileuszu wpisane były dwie główne imprezy - uroczysta Eucharystia w Bazylice Katedralnej oraz jubileuszowy Koncert, którego gwiazdą wieczoru był Janusz Radek.

 

            Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka zebrała w Bazylice Katedralnej w sobotę 7 października nie tylko pracowników, wolontariuszy i podopiecznych naszego hospicjum, zaproszone na nią były również rodziny osób, które odeszły z naszej opieki na przestrzeni ostatnich lat. Słowo Boże wygłosił wieloletni przyjaciel hospicjum - ksiądz kanclerz Mariusz Karaś. Zwrócił on szczególną uwagę na pomoc jaką świadczą hospicja, jak ważne jest wsparcie tej inicjatywy oraz wszystkich którzy pochylają się nad potrzebującymi.

"Hospicja są potrzebne. One są miejscem bezinteresownej służby, prawdziwego chrześcijaństwa. Są szkołą humanizmu - bo do ostatniego oddechu patrzy się w nich na człowieka jako na jedyny i niepowtarzalny dar, a nie na przedmiot, który należy jak najszybciej usunąć poprzez zabieg eutanazji. Hospicja są potrzebne także po to, by towarzyszyć ludzkim dramatom, by ocierać łzy, by słuchać i czuwać przy cierpiących i konających. Hospicjum jest miejscem miłości, a nie śmierci. W ruchu hospicyjnym używa się określenia opieka paliatywna od łacińskiego słowa palium (płaszcz): chodzi jak gdyby o okrycie takim płaszczem miłości wszystkich sfer ludzkiego cierpienia, a tego nie dokona tylko lekarz czy szpital" - mówił ksiądz Karaś. Podczas mszy św. zbierane były również ofiary na zakup wyposażenia do nowopowstającego hospicjum stacjonarnego. Na koniec mszy ksiądz biskup Grzegorz wręczył Prezes naszego hospicjum Pani Małgorzacie Czapli Błogosławieństwo Papieskie. Hospicjum również przygotowało pewną drobną niespodziankę - film o swojej działalności podczas tych ostatnich 20 lat.

            10 października w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu miała miejsce uroczysta gala jubileuszowa Hospicjum Sosnowieckiego. Pierwsza część tej uroczystości to moment podziękowań wszystkim tym, którzy przez 20 lat działania hospicjum w szczególny sposób wspierali idee opieki hospicyjnej. Wśród uhonorowanych gości znalazły się firmy, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz radni naszego miasta. Jednak jak podkreślała prowadząca całą galę, hospicjum jest wdzięczne wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wpierali nas i wspierają na przestrzeni lat. Także słowa podziękowań dla hospicjum na ręce Pani Prezes złożył Prezydent Miasta Sosnowca - Arkadiusz Chęciński. Podczas krótkiej przerwy, każdy uczestnik mógł poczęstować się pysznymi ciastami przygotowanymi przez uczniów szkół oraz wolontariuszy. Druga część gali jubileuszowej to koncert Janusza Radka, artysty który od lat jest jednym z najlepszych wokalistów na polskiej scenie. Nie zabrakło również zdjęć z artystą oraz rozdawania autografów. Podczas całej gali były także zbierane środki na zakup wyposażenia do hospicjum stacjonarnego.

Wszystkim za obecność na obchodach Jubileuszu 20 - lecia działalności Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Ap. serdecznie dziękujemy!